مقالات تندرستی, همه مقالات

چهارعوارض جانبی بدخوابی

اهمیت خواب به اندازه و درست غیر قابل انکار است.  همه ما در شبانه روز به  ۷ تا ۸ ساعت خواب برای داشتن یک مغز و بدن سالم نیاز داریم . برای پی بردن به اهمیت خواب و تاثیر آن بر فعالیت بدنی ، عملکرد ورزشی امور روزمره و عوارض جانبی بدخوابی این مطلب را برایتان آماده کرده ایم.

 با این وجود ، طبق امار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا ، از هر ۳ بزرگسال در آمریکا ۱ نفر دچار بدخوابی اند .  

بدخوابی

کمبود خواب خطر ابتلا به بسیاری از شرایط سلامتی مزمن ، از جمله چاقی ، دیابت ، فشار خون بالا ، بیماری های قلبی و اختلالات خلقی را افزایش می دهد . در حقیقت ، خواب برای سلامتی کلی شما بسیار مهم است .

به طور خاص ، ریتم شبانه روزی شما به بدن شما کمک می کند تا مواد شیمیایی و سیستم ها – از سیستم ایمنی بدن گرفته تا سوخت و ساز بدن شما را تنظیم می کند . اگر چرخه خواب طبیعی بدن را قطع کنید ، تا زمانی که خواب مورد نیاز خود را دریافت نکنید ،مانند گلوله برفی کمبود خواب و عوارض آن جمع می شود.

برخی از عوارض بدخوابی

۱ – کاهش تمرکز

به یاد دارید تمرکز در طول کلاس روز بعد از اینکه خیلی دیر بیدار شدید سخت بود؟ هنگام خوابیدن خاطرات فعال می شوند ، ارتباط بین سلول های مغزی تقویت می شود و اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت منتقل می شود.
بدون خواب خوب در شب ، مغز ما انرژی خود را بازیابی نمی کند ، و این می تواند در نحوه حفظ اطلاعات ، تمرکز شما بر کارهای فردی  و حافظه شما تأثیر بگذارد.

۲ –  کج خلقی
کمبود خواب و بنابراین کمبود تمرکز می تواند استرس را تشدید کند ، و این باعث می شود که شما احتمالاً عصبی شوید. کارها یا موقعیت هایی که به طور معمول می توانید خیلی خوب انجام دهید بسیار تحریک کننده می شوید. دکتر هافز می گوید: “مغز شما خسته شده است ، بنابراین صبر کمتری برای ناراحتی در زندگی روزانه خود خواهید داشت.”

چگونه حلقه لاغری مناسب خود را انتخاب کنم؟ (بخش سوم)
بیشتر بخوانید

۳. ایمنی پایین

هنگامی که شما از خواب محرومید ، مواد شیمیایی بدن برای سیگنال به سیستم ایمنی متوقف می شود ، و در برابر عفونت ، التهاب ، ویروس و دیگر شرایط ضعیف می شود.

۴ اختلال هورمونی

کمبود خواب می تواند باعث ایجاد هرج و مرج هورمونی شود.” هورمون های استرس مانند کورتیزول ، همراه با  هورمون گرسنگی” افزایش می یابد . نتیجه: استرس و خوردن بیشتر.

به عنوان مثال ، مطالعه ای در مجله انجمن قلب آمریکا در فوریه ۲۰۲۰ نشان داد که خانم ها هنگام محرومیت از خواب بیش از حد از قند و چربی های ناسالم استفاده می کنند که همگی به طور متوسط ​​۵۰۰ تا ۸۰۰ کالری اضافی روزانه مصرف می کنند. . ممکن است یک روز از آن اثرات طولانی مدت نداشته باشد. با این حال ، اگر شما خواب خوب را در اولویت قرار ندهید ، تمام آن کالری های ناسالم با گذشت زمان افزایش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و چاقی را افزایش می دهد .

این تنها چهار تا از عوارض جانبی بدخوابی است که به آن اشاره کردیم ، مسلما بدخوابی و بی خوابی اثرات جانبی فراوانی دارد که ما تنها به عوارضی اشاره کردیم که هر کدوم از آنها می تواند مشکلات و گرفتاری های دیگری را بوجود آورد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید