مقالات تندرستی, همه مقالات

تاثیر تمرین دیر وقت بر خواب

خواب و ورزش رابطه سودمند متقابلی با هم دارند .در این مطلب تاثیر تمرین دیر وقت بر خواب را بررسی می کنیم . مثلا ، ورزش می تواند به شما در بهتر خوابیدن کمک کند.  کیث کوشنر ، بنیانگذاریک شرکت تحقیقاتی بهداشت و سلامت در خواب می گوید : اگر در هر زمانی از روز ورزش کنید ، می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد .

.کوشنر می گوید: “ورزش یکی از این ستون های سلامتی است . اگر آن را به درستی انجام دهید، قصد دارد تماما نفع خالص به شما برساند که  کیفیت خواب هم شامل آن می شود.”

تمرین دیروقت می تواند موجب بدخوابی شود

ورزش بیش از حد در زمان نزدیک به خواب می تواند خوابیدن بعضی از افراد را به چالش بکشد .   ورزش با شدت بالا باعث افزایش دمای بدن و سرعت ضربان قلب شده و سیستم عصبی شما را تحریک می کند ، همه این موارد منجر به اختلال خواب می شود.

به عنوان مثال ، درجه حرارت بالاتربه بدن سیگنال می دهد که وقت بیدار شدن است. اگر تاکنون سعی کرده اید در یک محیط گرم بخوابید ، این پدیده را در عمل تجربه کرده اید.  برخی از انواع بی خوابی ممکن است مربوط به عدم توانایی در تنظیم دمای بدن باشد

ورزش – به خصوص ورزش شدید – در بدن منجر به انتشار یک نوع هورمون شناخته شده به عنوان اندروفین می شود، که ممکن است برخی از افراد را دچار بی خوابی کند.

تاثیر نوع تمرین

تمرینهای دیررس به خودی خود منجر به مشکلات خواب نمی شوند .   ورزش در شب هیچ تأثیر منفی در خواب ندارد ، اگرچه یافته ها حاکی از آن است که اگر یک تمرین شدید انجام داده اید ، حداقل یک ساعت به خودتان استراحت بدهید.

Indoor shot of young attractive man waking in morning, wants to sleep, handsome guy stretching and yawning, holding his pillos Free Photo

اینکه خواب شما تحت تأثیر تمرینات دیررس قرار بگیرد ، فرد به فرد متفاوت است ، بنابراین ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشید تا دریابید که جز این دسته هستید یا نه  با توجه به اینکه معمولاً بعد از اتمام تمرین  احساس خستگی می کنید ، اگر به محض اتمام تمرین احساس خستگی دارید ، به احتمال زیاد مشکل خواب نداشته باشید. کوشنر می گوید ، “اگر شما فردی هستید که از انجام تمرینات انرژی می گیرد ، شب و یا دیر وقت تمرین نکنید.”

چرا معمولا در اولین حلقه زدن بدن ما کبود می‌شود ؟
بیشتر بخوانید

گفته می شود ، نوع تمرین شما نیز ممکن است در نحوه پاسخ بدن شما تفاوت ایجاد کند. کوشر خاطرنشان می کند: شما ممکن است بتوانید تمریناتی با شدت کم مانند پیاده روی ، دویدن آسان یا یوگا را قبل از خواب انجام دهید و خیلی خوب بخوابید. اما بیخیال تمرینات شدید شوید.

حرف آخر

اگر فکر می کنید قبل از خواب می توانید بدون هیچ گونه تأثیر منفی ورزش کنید ، فقط کافی است حداقل یک ساعت به خودتان فرصت دهید تا بین پایان تمرین و زمان خواب استراحت کنید. تاثیر تمرین دیر وقت بر خواب را کوشر با پیروی از اصول اساسی بهداشت خواب اینگونه تکمیل می کند : قبل از خواب از وسایل الکترونیکی استفاده نکنید و فعالیتی انجام دهید که باعث آرامش شما شود. چند گزینه عالی شامل دوش گرفتن یا حمام گرم ، خواندن کتاب و یا انجام برخی حرکات کششی است. کاری انجام دهید که به شما در انتقال از تمرین به رختخواب کمک کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید