دلایل نوسان وزن

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

 


شما هم جز افرادی هستید که هرروز خودتان را وزن می کنید ؟ آیا نسبت به عددی که ترازو نشان می دهد حساسید؟ دلیل نوسان وزن و  تغییر هرروزه عدد ترازو را نمی دانید؟

دلایل نوسان وزن

این طبیعی ست که نگران میزان وزن و ظاهر خود باشید . اما افراط در این موضوع می تواند وسواس ذهنی به دنبال داشته باشد . در این مطلب به این موضوع می پردازیم که ، عدد ترازو لزوما عدد واقعی وزن شما نیست. تحقیقات ثابت کرده اند که نوسانات مداوم وزن می تواند به فکر منفی در مورد وزن منجر شود.

وزن فیزیکی غذاها و نوشیدنی ها

مواد غذایی و نوشیدنی ها مواد مغذی  کالری بدن را تامین می کنند که بر افزایش وزن ، کاهش یا حفظ آنها تأثیر دارد . مواد غذایی و نوشیدنی همچنین دارای جرم واقعی کاملاً بی ارتباط با شمارش کالری هستند که در کوتاه مدت بر وزن بدن تأثیر می گذارند .  اگر دو فنجان آب بنوشید (ماده ای با کالری صفر) و بلافاصله برید رو ترازو ، به دلیل وزن مایع سنگین تر می شوید – اما این بدان معنا نیست که در واقع یک پوند چربی ، ماهیچه یا سایر موارد به دست آورده اید و به وزن دائمی شما اضافه نشده است . 

کربن و سدیم

نکته دیگری که می تواند باعث افزایش  یک شبه وزن شود ، تعادل مایعات بدن است . عرق و کمبود آب باعث کاهش عدد ترازو می شود ، اما احتباس آب از کربوهیدرات ها و سدیم باعث افزایش موقت وزن می شود.
در شرایط ورزشی ، قبل از تمرین ، برای مصرف ماهیچه ها و کبد ، گلیکوژن به سوخت کربوهیدرات بالایی نیاز دارد  تا در حین تمرین یا در رقابت ایجاد شود تا انرژی لازم فراهم شود .هر گرم کربوهیدرات ذخیره شده به ۲-۳ گرم آب نیاز دارد تا بسوزد .  با سوختن کربوهیدرات ها وزن این آب از بین می رود .پس وزن اضافه شده در این مقطع موقتی ست.
سدیم یک ماده معدنی است که وظیفه تعادل مایعات را بر عهده دارد و خوردن غذای فوق العاده نمکی باعث عدم تعادل در مایعات بین روده و عروق شما می شود و احساس پف کردن به ما دست می دهد.

نکاتی برای حفظ تمرکز نوجوانان در ورزش
بیشتر بخوانید

 

روزهای هفته

عادتهای غذایی ما در طول هفته تغییر می کند.  در نظر بگیرید که معمولا هفته را با  شنبه کاری و کم حوصله  شروع می کنیم و به تدریج کاهش می یابد و با نزدیک شدن به آخر هفته کم کم با بهتر شدن حوصله و مود ، اشتهایمان نیز افزایش می یابد . این چرخه باید به نوسانات طبیعی معتبر باشد و به افزایش وزن واقعی نسبت داده نشود. اگر مایل هستید این شار هفتگی را کاهش دهید ، در هفت روز هفته سعی کنید عادات غذایی سالم و مداوم را حفظ کنید.

هورمون

کورتیزول ، هورمون استرس را می توان بعد از تمرین و سایر دوره های استرس روحی و روانی بالا برد .  این هورمون باعث افزایش التهاب در بدن می شود که با هضم ، احتباس مایعات ، گرسنگی و سوخت و ساز بدن مرتبط است .

زنان به دلیل چرخه قاعدگی بیشتر در معرض نوسانات وزنی هستند .  ترکیبی از تغییر در عادت های غذایی و احتباس مایعات باعث می شود بیشتر خانم ها در اولین روز از قاعدگی و بیشترین وزن خود را در دوره میانی فولیکول داشته باشند. در حالی که کار زیادی در مورد نوسان ماهانه هورمونهای زنانه ندارید ، می توانید برای کاهش استرس در سبک زندگی و التهاب عمومی با تکنیک های آرام سازی و یک رژیم غذایی آنتی اکسیدانی بالا کار کنید

ما در مورد مولفه های دیگر مانند دقت ترازو و لباس و موارد  دیگر که می تواند منجر به افزایش عدد ترازو شود صحبت نمی کنیم .اما دفعه بعد که رو ترازو رفتید و متوجه افزایش عدد نشانگر وزن شدید ، به جای ناامیدی و دلسردی این احتمال را بدهید به دلیل موارد بالا ممکن است میزان اضافه وزن کسب شده موقتی باشد.نوسان وزن یک امرطبیعی ست.

 

 

منبع

 در تن زیب بخوانید : مغایرت عدد ترازوی دیجیتالی

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *