غلبه بر بی انگیزگی در ورزش

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در همه زمینه های زندگی و عملکرد شخصی، داشتن انگیزه ضروری ست. این طرزفکر که برخی افراد همیشه با انگیزه اند در حالی که برخی دیگر نیستند، تفکر اشتباهی ست. غلبه بر بی انگیزگی در ورزش موضوع مطلب امروز تن زیب است.

حقیقت این است که هیچ کس همیشه با انگیزه نیست .  اگه کسی چنین ادعایی داشت مطمئن باشید نرمال نیست .  انگیزه یک مولفه شخصیتی پایدار نیست و  در طول زمان نوسان دارد و تحت تأثیر متغیرهای زیادی مانند شرایط زندگی و محیطی ، خواب ، استرس و … قرار می گیرد و نسبت به هر فرد میزان انگیزه متفاوت است .

با این حال ، واقعیت این است که ورزشکاران ، چه با انگیزه و چه بی انگیزه ، مجبورند برای رسیدن به هدفشان تمرین کنند. اگه انگیزه شما در این هفته کاهش یافته نمی توانید تمرین را تعطیل کنید . زیرا عدم استمرار در تمرین و پیش نرفتن طبق برنامه با تمرین نکردن تفاوت چندانی ندارد .

بنابراین ، مهارت ها و تاکتیک های لازم برای غلبه بر افت های انگیزشی ضروری است ، زیرا به ناچار برای همه ورزشکاران اتفاق می افتد.  در اینجا پنج  ساده برای پیاده سازی در برنامه آموزش روزانه شما ارائه شده است ، خواه انگیزه شما در حال بالا رفتن باشد یا در حال کم شدن.

فهرستی از امور روزمره تهیه کنید


تهیه فهرست ابزاری فوق العاده کم بهره و در عین حال ساده برای بهره وری است زیرا تمام چیزهایی که نیاز دارید یک تکه کاغذ ( یا برنامه نت در موبایل ) ، یک قلم و حداقل بهره وری از مغز است. قبل از تهیه فهرست ابتدا اموری که بیشترین زمان را برایشان صرف می کنید در نظر بگیرید . سپس زمان مواردی که برایتان اهمیت دارد و دوست دارید حتما انجامش دهید را محاسبه کنید و بین امور روزانه بگنجانید . به عنوان مثال حدود زمان تمرین کردن را که بدانید ، می توانید برنامه ریزی کنید پس از تایم کاری و قبل از دوش گرفتن یه ربع تمرین کنید .
سپس به فهرست روزانه خود مراجعه کنید و مورد ورزش را تیک بزنید . در آزمایشی ثابت شد این تیک زدن موجب ترشح دوپامین می شود و در ما احساس مثبت و شادابی ایجادمی کند .

تاثیر موسیقی هنگام ورزش
بیشتر بخوانید

 وقتی کم انگیزه و بی حوصله اید ، حرکتی کوچک را شروع کنید


هر زمان که می دانید زمان کم است یا انرژی کم است، یا هر موقعیت دیگری که احساس کم تحرکی و کم انگیزگی می کنید، کافیست در باشگاه یا خانه، به حرکات کششی بپردازید. برای غلبه بر بی انگیزگی در ورزش به جای تمرین، پیاده روی کنید. یا در حد تمرین سبک و گرم کردن ورزش کنید. دستاورد این حرکات ساده هرچه باشد بهتر از این است که هیچ کاری نکنیم. بنابراین ، فقط شروع کنید. شروع سخت ترین قسمت است.

اهداف جلسات تمرینی را مشخص کنید


قبل از شروع یک جلسه تمرینی ، در باشگاه ، فضای باز مثل پارک یا خانه ، هدفی را تعیین کنید.

سؤالات زیر را از خود بپرسید:

  • هدف از جلسه تمرینی امروز چیست ؟
  • در این زمان می خواهم روی چه چیزی تمرکز کنم ؟
  • چگونه این جلسه خاص می تواند مرا به سمت اهداف بزرگتر سوقم دهد؟

با دانستن هدف تمرین متوجه دلیل زحمت و سختی کشیدنمان می شویم و انگیزه برای رسیدن به هدف ورزشی مان به وجود می آید

توانایی خود را ارزیابی کنید

توانایی ارزیابی موثر خود ، یک مهارت ذهنی عالی است که ورزشکاران باید هر چه سریعتر در حرفه خود برای غلبه بر بی انگیزگی در ورزش بیاموزند.  ورزشکاران حرفه ای جهان می توانند در مورد خود و عملکردشان قضاوت کنند ، زمینه های پیشرفت را شناسایی کنند تا در این زمینه ها پیشرفت کنند و کار را گونه ای انجام دهند که موجب دلسردی و بی انگیزگی نشود و توقع بیجا از خود نداشته باشند .

 

 

منبع

همچنین در تن زیب بخوانید: ورزشکاران موفق چه ویژگی هایی دارند ؟

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *