میشه با ورزش به جنگ آلزایمر رفت ؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

پیشگیری از بیماری آلزایمر یکی از بزرگترین چالشهای پیش روی علم مدرن است. عواقب این بیماری می تواند ویرانگر باشد و متخصصان بهداشت نگرانند که این بیماری در افراد جوانتر نیز ظاهر شود. با این حال ، یک چیز که برای جلوگیری از آلزایمر کمک می کند، ورزش و تمرین بدنی است.
آلزایمر نوعی بیماری تخریب عصبی است که باعث ایجاد مشکل در حافظه، فرایندهای فکری و رفتار می شود .  این رایج ترین شکل زوال عقل است و پنج درصد از جمعیت اروپا از آن رنج می برند.

رابطه آلزایمر و ورزش

متأسفانه ، هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد و تا زمانی که بیمار دیگر محیط اطراف خود را تشخیص ندهد ، علائم بدتر می شوند. اما با وجود این ، تعدادی از روش های درمانی وجود دارد که می تواند به کاهش یا حتی جلوگیری از آلزایمر کمک کند. ورزش به صورت مرتب می تواند علاوه بر فوائد جسمی بر روح و روان افراد نیز تاثیر دارد. نتیجتا ورزش‌کردن، به‌دلیل احتیاج‌داشتن به هماهنگی اعضای بدن باعث می‌شود تا مغز فعال‌تر باشد و فرمان صحیح صادر کند؛ همچنین ورزش باعث بهبود رفتار و خلقیات اجتماعی فرد شده و اعتماد‌به‌نفس فرد را بالا می‌برد.

ورزش چگونه از آلزایمر جلوگیری می کند ؟

مفید بودن ورزش برای حفظ سلامت مغز کاملاً مشهور است وهمچنین ثابت شده است که به شما کمک می کند از بیماری های تحلیل برنده مانند آلزایمر و پارکینسون جلوگیری کند.  اما ، ورزش چگونه از آلزایمر جلوگیری می کند ؟

مرد و زنی میانسال در حال ورزش در منزل با لوگوی تن زیب

افزایش جریان خون به مغز

یکی از اصلی ترین تغییراتی که هنگام ورزش رخ می دهد این است که خون حاوی اکسیژن بیشتری می شود.  این بدان معنی است که اکسیژن بیشتری به مغز می رسد . این امر مواد مغذی را به سلولهای مغز می رساند و به حفظ سلول های عصبی کمک می کند.
برای افرادی که از آلزایمر رنج می برند ، این افزایش سطح اکسیژن مفید است ، زیرا این بیماری خون رسانی به مغز را کاهش می دهد و باعث مرگ سلول های عصبی می شود.

این افزایش سطح اکسیژن همچنین باعث تشکیل مویرگ های جدید می شود. این باعث افزایش جریان خون در مناطق بیشتری از مغز می شود و احتمال مرگ سلول های عصبی در یک منطقه خاص را کاهش می دهد.

فرآیندهای شناختی را تحریک می کند

انجام ورزش بدنی چیزی فراتر از فعالیت عضلات و استخوان ها است .  ورزش شامل یک مولفه ذهنی قابل توجه است که در آن فرایندهای شناختی مانند توجه و حافظه برای عملکرد خوب باید فعال باشند . ورزش بدنی راهی موثر برای بهبود فرایندهای شناختی است .  البته این اثر بدون توجه به سن رخ می دهد.

آنفولانزا علائم و عوارض🤒💉
بیشتر بخوانید
تصویری انتزاعی از درختی به شمایل انسان در حال برباد رفتن برگ ها

فوایدی برای انعطاف پذیری مغزی دارد

مغز باورنکردنی ترین عضوی است که داریم .  چراکه در صورت خرابی شبکه های موجود ، قادر به ایجاد شبکه ها و اتصالات جدید است .  این اتفاق در تمام طول زندگی شما اتفاق می افتد .
این چه ارتباطی با ورزش بدنی دارد ؟ خوب ، ورزش تأثیر مثبتی بر ترشح فاکتور رشد ۱ انسولین دارد . این ماده هنگام ورزش توسط ماهیچه ها آزاد می شود و هنگامی که به مغز می رسد از سلول های عصبی محافظت می کند. بنابراین ، هرچه عضلات شما بیشتر فعال باشند ، از مغز شما نیز بیشتر محافظت می شود.

ذخیره شناختی را افزایش می دهد

ذخیره شناختی ظرفیت مغز برای مقاومت در برابر آسیب و عملکرد آن است. اصولاً هرچه ذخیره شناختی شما بیشتر باشد ، مغز می تواند در برابر اثرات پیری و بیماری های تخریب عصبی مقاومت کند .
مطالعه ای در دانشگاه رامون لول نشان داد که مغز افراد مسن که فعال هستند حاوی ماده خاکستری بیشتری است. این نشان می دهد که یک سبک زندگی فعال می تواند نه تنها برای محافظت در برابر آلزایمر بلکه برای هرگونه آسیب در نتیجه افزایش سن، یک عامل محافظتی مهم باشد.

مرد میانسالی در تمرین شنا در منزل بر روی مت با بک پنجره

ورزش های مناسب برای آلزایمر

از جمله ورزشهای موثر برای اشخاص ابتلا به آلزایمر پیاده روی روزانه ، دوچرخه سواری جهت بهبود تعادل و افزایش خون رسانی به مغز، شنا جهت ایجاد شادابی، حس ارامش و بهبود عملکرد قلب و ریه هاست.

نتیجه ورزش برای آلزایمر

رابطه علت و معلولی بین سبک زندگی کم تحرک و آلزایمر وجود ندارد . عوامل بیولوژیکی ، روانشناختی و محیطی بی شماری وجود دارد که در این زمینه نیز نقش دارند .  با این حال ، حفظ یک سبک زندگی فعال می تواند گام مهمی در تلاش برای جلوگیری از این بیماری باشد.
ورزش های جسمی با شدت بالا می توانند خطر ابتلا به آلزایمر را بین ۳۷ تا ۵۰ درصد کاهش دهند. با داده هایی از این دست ، هیچ دلیلی وجود ندارد که قبل از اینکه خیلی دیر شود ، مراقب مغز خود باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *